woda-plastik
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) postanowiła przyjrzeć się potencjalnemu ryzyku związanemu z obecnością plastiku w utelkowanej wodzie pitnej. Badanie będzie poświęcone oddziaływaniu na człowieka tak zwanych mikroplastików – cząsteczek, które są wystarczająco małe, aby mogły zostać połknięte podczas picia wody z butelki.

 

Cząsteczki plastiku znalezione w butelkowanej wodzie

Inicjatywa zrodziła się po tym, jak odkryto cząsteczki plastiku w wielu znanych markach butelkowanej wody. Wówczas przebadano ponad 250 butelek wody 11 różnych marek kupionych w 9 krajach. Testy zostały przeprowadzone na Uniwersytecie Stanowym w Nowym Jorku w Fredonii przez amerykańską organizację dziennikarską Orb Media.

Używając barwnika o nazwie Nile Red, który wiąże się z pływającymi kawałkami plastiku, profesor Sherri Mason znalazła średnio 10 plastikowych cząsteczek na litr wody, każdy o wielkości większej niż ludzki włos. Odkryła tez średnio 314 cząsteczek na litr wody, potencjalnie zakwalifikowanych jako plastik, o średnicy mniejszej niż 100 mikronów.

Spośród wszystkich testowanych butelek wody, tylko 17 nie zawierało żadnych cząstek. 93% butelek zawierało cząsteczki mikroplastików liczone w setkach lub nawet tysiącach. Nie dziwi fakt, że różnice były spore w zależności od marki ale co ciekawe – wyniki różnych produktów ale w tych samych butelkach, również mocno od siebie odbiegały.

Autorzy badania skontaktowali się z firmami stojącymi za markami. Kilku respondentów zakwestionowało wyniki i wskazało na duże rozbieżności w porównaniu z ich wewnętrznymi badaniami. Powoływano się również na wysoką jakość produktów i brak norm do spełnienia, w związku z zawartością mikroplastików w wodzie butelkowanej!
 

Co mówią statystyki

 • Co minutę sprzedaje się 1 000 000 plastikowych butelek na świecie. To 20 000 butelek co sekundę
 • Mniej niż 50% plastikowych butelek jest poddawana recyklingowi
 • Żeby wyprodukować plastikową butelkę o pojemności 1,5 litra potrzeba 3 litry wody
 • Tylko 7% plastikowych butelek jest przetwarzane na nowe butelki
 • W 2016 r. sprzedano 480 bilionów plastikowych butelek, z czego 110 bilionów sprzedał koncern Coca Cola.

   

   

  bottl-01

Czy obecność plastiku w wodzie pitnej szkodzi człowiekowi?

Na chwilę obecną nie ma dowodów na to, że mikrodrobiny mogą wpływać na ludzkie zdrowie, ale WHO traktuje sprawę poważnie i chce wykonać badania, które dadzą jednoznaczne wyniki – plastik w wodzie to zagrożenie dla ludzkiego organizmu, czy niekoniecznie?

Bruce Gordon, koordynator globalnych prac WHO ds. wody i urządzeń sanitarnych, powiedział BBC News, że kluczowe pytanie brzmi, czy żywotność plastikowych opakowań może mieć wpływ na przedostawanie się do wody cząstek plastiku. "Kiedy myślimy o składzie plastiku, o tym czy mogą w nim występować toksyny, do jakiego stopnia ma on w sobie szkodliwe składniki, co właściwie cząsteczki mogą zrobić z ludzkim ciałem – po prostu nie mamy żadnych badań, które mogłyby dać nam odpowiedzi. Zwykle posługujemy się bliżej nieokreśloną bezpieczną granicą, ale aby ustalić bezpieczny limit, musimy zrozumieć, czy te składniki są niebezpieczne i czy występują w wodzie w stężeniach, które są niebezpieczne."

Z kolei profesor Mason stwierdziła: "Wiemy, że niektóre ze znalezionych cząsteczek są na tyle duże, że po spożyciu są prawdopodobnie wydalane, ale po drodze mogą uwolnić chemikalia, które mają znany wpływ na zdrowie człowieka. Jednak niektóre z tych cząsteczek są tak niewiarygodnie małe, że mogą przedostać się przez przewód żołądkowo-jelitowy i mieć przez to dostęp do reszty ciała. Nie wiemy, co to oznacza dla narządów i tkanek."